"Bu dış atış yüzdesiyle kazanamazdık"

FIBA Dünya Kupası'na çeyrek finalde Litvanya'ya yenilerek veda eden A Milli Takım'da başantrenör Ergin Ataman maçın ardından düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.
10/09/2014 - 00:33
A Milli Takım başantrenörü Ergin Ataman, Litvanya mağlubiyeti sonrasında basına konuştu.
 
Dış atışların maçın sonucunu belirlediğini ifade eden Ataman, "Litvanya takımı dış atışlarda 19'da 10 gibi müthiş bir yüzdeyle oynadı, bizse bulduğumuz hiçbir dış atış pozisyonunu değerlendiremedik. 17'lik yüzdeyle bu maçı kazanmanız mümkün değildi" dedi.
 
Dış atış sorununu gördüğü için oyunun genelinde daha çok Kerem Gönlüm ve Ömer Aşık ile içeriye yüklenmeye çalıştıklarının altını çizen Ataman, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Maçın hakemlerinin feci bir hakemliği vardı. Ömer Aşık 28 dakika oynamış, bir sürü top eline değmiş ve sadece 1 defa faul atış çizgisine gitmiş. Birçok pozisyonda sürekli iterek, faulle onu durdurdular. Bu denli sertliğe prim verilince hücum etmen imkansız hale geliyor. Başa baş geldiğimiz üçüncü periyodun son saniyesinde de hakemin bir hatası var. Belki Litvanya adına sayıydı ama Cedi'nin ayağı dışarıdaydı. FIBA'nın artık bu kuralları değiştirmesi lazım. Artık Avrupa Ligi'nde bu tip pozisyonlarda mönitöre bakılıyor ve öyle karar veriliyor. Burada ise 3 hakem toplanıyor, 30 saniye konuşuyorlar ve basketi veriyorlar. Bunlar önemli kararlar. Çünkü son periyoda 1 sayı ya da 3 sayı ile gitmek var."
 
Türkiye'nin Dünya Kupası'nı ilk 8'de bitirmesinin iyi olduğunu ancak şampiyonanın genel değerlendirmesini şimdi yapmayacağını kaydeden Ataman, Litvanya'yı tebrik ederek, basın toplantısını sonlandırdı.
 
Dünya Kupası'na çeyrek finalde veda eden A Milli Basketbol Takımı, yarın Türkiye'ye dönecek.
Kaynak: TBF.ORG.TR