En Genci: Sviatoslav Mykhailiuk

Ukrayna'nın 1997 doğumlu genç yıldızı Sviatoslav Mykhailiuk, 2014 FIBA Dünya Kupası'nın en genç oyuncusu olacak.
28/08/2014 - 16:15
Ukraynalı Sviatoslav Mykhailiuk, dikkatleri üzerine geçtiğimiz sene bu zamanlarda düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası'yla birlikte çekti. Kendi ülkesinde, Kiev'de oynanan şampiyonada neredeyse tek başına diğer bütün takımlara karşı mücadele etti. Onun dışında pek özel olmayan bir Ukrayna takımını, NBA scoutları tarafından neredeyse en çok izlenen takım yaptı. Takımı turnuvayı 9. Sırada tamamlasa da, onun gösterdiği performans turnuvada en çok konuşulan şeylerden birisiydi. Bireysel olarak gösterdiği oldukça etkili performansla genç oyuncu turnuvanın en iyi beşine seçildi.
 
Turnuva sırasında ve sonrasında da Avrupa'nın dev takımları Real Madrid, FC Barcelona ve daha birçok takımdan teklif alan Mykhailiuk, uzun bir düşünme periyodunun ardından geçtiğimiz aylarda profesyonel olmayıp, Amerika'da hem eğitimine, hem de basketboluna en iyi NCAA basketbol programlarından birisi olan Kansas Üniversitesi'nde devam edeceğini açıkladı. 
 
Bu yaz ülkesi Ukrayna'yı U18 Avrupa Şampiyonası B Division'da temsil eden Mykhailiuk, Ukrayna'yı yeniden U18 seviyesinde A Division'a çıkarttı ve turnuvanın da MVP'si seçildi. Sofia'daki turnuvanın sona ermesiyle birlikte Ukrayna A Milli Takımına geç de olsa Ağustos ayında katılan Sviatoslav Mykhailiuk, hazırlık döneminin ardından koç Mike Fratello'nun açıkladığı kadroda yer aldı.
 
Çok çalıştım. Kadroya gireceğimi düşünmüyordum ancak hayal ediyordum. Hayalim gerçekleşti. Sahaya gireceğim her maç bana verilen şansı hak etmeliyim. Örnek vermek gerekirse, ilk maç 30 saniye, ikinci maç 1 dakika, üçüncü maç 2 dakika, dördüncü maç 5 dakika...Takıma elimden geldiğince yardım edeceğim.

2014 FIBA Dünya Kupası'nın en genç oyuncusu olacağı aşikar. Tarihe de baktığımız zaman, büyük ihtimalle küçültme olan Çinli oyuncuları çıkartırsak, turnuvanın başlayacağı gün 17.2 yaşında olacak olan Mykhailiuk, turnuva tarihinin de en genç oyuncusu olacak (1998'den itibaren detaylı baktım, ondan öncesine ulaşmak çok mümkün değil).
 
Mykhailiuk'un oyununa gelecek olursak; elbette ilk bahsedeceğimiz sahip olduğu müthiş atletizm. U16 seviyesine göre geçen sene yaptığı smaçlar gerçekten sıra dışıydı. Oyunun hücum kısmında hemen hemen her şekilde skor üretebilen Mykhailiuk, 25.2 sayı ortalamasıyla turnuvada adeta durdurulamaz bir skorerdi. Bu senede yine U18'de 16 sayı ortalamasını yakalayan Mykhailiuk, özel bir skor içgüdüsüne sahip.
 
Savunma kısmında da ben onun önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Ukrayna milli takımıylaa ltyapılarda hücumda neredeyse her topa yön vermek veya atmak zorunda olduğu ve dolayısıyla 35-40 dk civarı oynadığı için elbette savunma kısmında efor seviyesi yüksek değildi. Ancak yine de pas kanallarına girerek, top çalma yeteneğinin olduğunu da gösterdi. Keza ona bu konuda yardım eden oldukça uzun kollarını da unutmamak gerek.
 
Bu Dünya Kupası'nda kendisinin de belirttiği gibi rolü ve süresi çok fazla olmayacaktır. Ancak Fratello'nun onu kadroya alması büyük bir jest ve ödül. Ukrayna basketbolunun geleceği bu çocukta. Önümüzdeki Avrupa şampiyonaları ve Dünya Kupaları'nda bol bol izleyeceğiz ve adını da büyük ihtimalle yakın zamanda NBA draftı yaklaştığında daha fazla duymaya başlayacağız...
 
Mykhailiuk'un oyunuyla ilgili birçok şeyi görebileceğiniz video: