FIBA Basketbol Dünya Kupası başlıyor!

FIBA Basketbol Dünya Kupası başlıyor. Head & Shoulders sponsorluğunda düzenlenecek olan turnuva, bu sene İspanya’da yapılacak.
26/08/2014 - 17:09
Bu sene 17.’si düzenlenecek olan FIBA Basketbol Dünya Kupası, 30 Ağustos Cumartesi günü başlıyor. Bu sene İspanya’ya düzenlenecek turnuvada Türk Milli Basketbol Takımı C Grubunda yer alıyor.  
 
14 Eylül’e kadar sürecek olan turnuvaya ev sahipliği yapmak için Suudi Arabistan, Katar, Rusya, Çin, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Danimarka başvuruda bulundu. FIBA’nın sadece İspanya, İtalya ve Çin’i listeye aldığı 23 Mayıs 2009 tarihli oylamada İspanya 11 oyla turnuvayı düzenleme hakkını elde etti. 
 
21 Ekim 2013’te 20 takım elemeleri geçerek Türkiye’nin C Grubunda yer aldığı FIBA Basketbol Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. 1 Şubat 2014’te ise FIBA Barcelona’da karar ile 4 ülkeye de davetiye verdi. 
 
FIBA Basketbol Dünya Şampiyonası, ilk kez 1950 yılında düzenlendi. 4 yılda bir düzenlenen turnuvanın ismi 2014 itibariyle yeni adıyla FIBA Basketbol Dünya Kupası olarak değiştirildi. 
 
http://i.imgur.com/cVZgkHq.jpg
 
İspanya 2014’te gruplar ise şöyle: 
 
Grup A
İran
İspanya
Sırbistan
Brezilya
Mısır
Fransa 
 
Grup B
Filipinler
Senegal
Porto Riko
Arjantin
Yunanistan
Hırvatistan
 
Grup C
Dominik Cumhuriyeti
Türkiye
ABD
Finlandiya
Yeni Zelanda
Ukrayna
 
Grup D
Litvanya 
Angola
Güney Kore
Slovenya
Meksike
Avustralya