Gözlerini kapatma: Orlando Antigua

Dominik basketbol tarihini değiştiren adam, Orlando Antigua’nın trajedilerle dolu hayat hikayesi…
04/09/2014 - 18:05
1988, Cadılar Bayramı gecesi. 15 yaşındaki Orlando, her akşamki gibi, Bronx’taki bir sahada arkadaşlarıyla basketbol oynuyordu. Akşamın sonunda, Orlando, yakın arkadaşıyla birlikte evinin bulunduğu sokağa dönerken hayatını tamamen değiştirecek olayı yaşadı.
 
“Birisi, ona yumurta fırlattığımı sanmış. Biz arkadaşımla, olayın gerçekleştiği esnada sadece o elektronik mağazasının önündeydik. Ben arabanın tamponuna yaslanmıştım. O ise aracın tepesinde oturuyordu. Yumurtanın nereden geldiğini bilmiyorum ama düştüğü yeri görmüştüm. Elektronik mağazasının girişinde, takım elbiseli adamların oraya isabet etmişti yumurta. Saniyeler sonra birinin elini cebinden çıkarttığını ve silahı bana doğrulttuğunu gördüm.
 
Ardından ambulans geldi. Telsiz, hastaneye, ''Sol göz yanında, kurşun yarası. İsabet etmiş, dışarı çıkmamış'' demişti.
 
“Gözlerini kapatma. Bu iki kelimeyi, defalarca, sanki bir duaymış gibi tekrarladım. Gözlerimi kapatmamalıydım. Kapatmadım da.”
 
Orlando Antigua, ambulansla hastaneye getirildikten bir hafta sonra hastaneden taburcu edildi. Doktorlar, kurşunu operasyonla çıkarmanın tehlikeli olduğuna karar vermişti. Sadece on gün sonra, okulu St. Raymond’a, basketbol oynamaya geri döndü.
 
1988 yılının sonlarına doğru, ailesi Fordham Yolu’ndaki apartman dairesinden atıldı. Orlando, evsiz kalan iki kardeşi Oliver ve Omar’la birlikte, okulunun karşısındaki manastırın içinde yaşamaya başladı. Ailesini bir arada tutan Orlando, evsiz kaldığı dönemde de basketbol oynamaya devam etti ve okuluyla New York Eyalet Şampiyonluğu’nu kazandı. Liseden ayrıldığında 1,000 sayıyla, okul tarihinin en skorer ikinci oyuncusuydu.
 
Altı yıl sonra, 1994’te, Antigua o kurşun hâlâ kafatasında bir yerlerdeyken Porto Riko’da basketbol kariyerini sürdürme uğraşındaydı. Ancak sol kulağı her zamankindan daha çok ağrıyordu. İlk önce, okyanusta yüzdüğü için kulağının iltihaplandığını sandı. Doktora gitti, kendisine verilen antibiyotikleri kullanmaya başladı.
 
İki gün geçtikten sonra antibiyotiklerin işe yaramadığını, hatta durumun daha da kötüye gittiğini anladı. Hâlâ geceleri uyuyamıyordu.  Farklı bir şey vardı, hissediyordu. Bir kez daha doktora gitti.
 
“Hiç travma geçirdin mi?”
- Altı yıl önce silahla kafamdan vuruldum.
“Evet, orada bir kurşun var”
 
Bir saat sonra doktor .22’lik mermiyi Antigua’nın kulak kanalından çıkarttı.
 
http://a.espncdn.com/photo/2013/1026/mag_kentucky-antigua01jr_576.jpg
 
 
“Onun hayat felsfesi, kolay vazgeçmemek”
1995’te Harlem Globetrotters’a katılan Orlando Antigua, Harlem tarihindeki Latin Amerika uyruklu ilk oyuncu oldu. 41 yaşındaki antrenör, South Florida Üniversitesi’nin koçluk teklifini kabul etmeden önce, Kentucky’de John Calipari’nin yardımcılığını yapıyordu.
 
Dominikli gazeteci Edgar Garcia, ülkesini tarih yazmaya bir adım daha yaklaştıran antrenörü şöyle anlatıyor;
 
“Orlando, zamanında Harlem’de oynamanın tek hâyali olduğunu ve bir gün bunu gerçekleştireceğini söylemişti. Sonuç? Yedi yıl Harlem formasıyla dünyayı dolaşıp tüm Latinleri gururlandırdı.
 
“Onun felsefesi kolay vazgeçmemek. Size şöyle başka bir anıyı daha aktarayım; Orlando, kız arkadaşına evlenme teklif ettiğinde, ret yanıtı aldı. Parke üzerinde pes etmeyen adam, günlük hayatta eder mi? Kısa süre içinde kız arkadaşı Dana’yı ikna ederek yüzüğü taktı. Şimdi 20 yıldır evliler”