Warning: Table 'tdcom_site.FIBATakimlar' doesn't exist in /home2/tdcom/public_html/isp2014/libraries/ezSQL-master/mysql/ez_sql_mysql.php on line 252
Litvanya İle 23. Randevu

Litvanya İle 23. Randevu

FIBA Dünya Kupası Çeyrek Finali'nde karşılaşacak olan Türkiye ve Litvanya, 23. defa aynı parkeye çıkacak.
09/09/2014 - 11:37
FIBA Dünya Kupası Son 16 karşılaşmasında Avustralya’yı mağlup ederek çeyrek finale yükselen Türkiye’nin rakibi Litvanya oldu. Ay Yıldızlılar, D Grubu’nu lider tamamlayan ve Yeni Zelanda’yı eleyerek çeyrek finale yükselen Litvanya ile 9 Eylül’de TSİ 18:00’da Barselona’da karşılaşacak. Bu maç, iki takım arasındaki 23. karşılaşma olacak.
 
Türkiye ile Litvanya arasında oynanan 22 karşılaşmanın 11’i resmi, 11’i de özel maçtı. Türkiye bu 22 maçın 5’inde salondan galibiyetle ayrıldı. Bu beş galibiyetin üçü resmi, ikisi de özel maçlarda alındı.
 
1990 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Litvanya ile ilk karşılaşmamız, 6 Kasım 1993’te İzmir’de oynandı. İkili temas maçı olan bu karşılaşmayı Nur German yönetimindeki ve Tamer Oyguç kaptanlığındaki Ay Yıldızlılarımız, 102-90’lık skorla kazandı.
 
İki takım arasındaki ilk resmi maç ise 1997 yılında FIBA Avrupa Şampiyonası’nda oynandı. Ercüment Sunter yönetiminde parkeye çıkan Türkiye, Litvanya’ya 93-85 mağlup oldu. Bu maçın bir başka önemi de Ercüment Sunter’in yardımcılığını, bugün A Milli Takımın başantrenörü Ergin Ataman’ın yapmasıydı. Türkiye bu şampiyonayı sekizinci olarak tamamladı.
 
Sonraki iki resmi maç, FIBA 1999 Avrupa Şampiyonası’nda oynandı. Fransa’da organize edilen şampiyonada ilk olarak İkinci Tur F Grubu’nda karşılaşan iki takımın mücadelesinde kazanan, 74-48’lik skorla Litvanya oldu. Çeyrek final maçlarında mağlup olan iki takım, klasman maçlarında bir kez daha karşılaştı ve Litvanya, salondan 80-56 galibiyetle ayrıldı. Erman Kunter yönetimindeki Ay Yıldızlılar, Avrupa Şampiyonası’nı bir kez daha sekizinci olarak tamamladılar.
 
Türkiye ve Litvanya 2005 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda bir kez daha karşılaştı. Birinci Tur B Grubu’nda oynanan karşılaşmada Litvanya, Bogdan Tanjevic yönetimindeki Türkiye’yi 87-75 mağlup etti.
 
İki ülke arasındaki ilk Dünya Şampiyonası maçları 2006 FIBA Dünya Şampiyonası’nda oynandı. Japonya’nın ev sahipliği yaptığı şampiyonadaki ilk maçında Litvanya’yı 76-74 mağlup eden Türkiye, rakibi karşısında resmi maçlardaki ilk galibiyetini de almış oldu. Bogdan Tanjevic yönetimindeki Ay Yıldızlılarımız, çeyrek finalde mağlup olduktan sonra klasman maçında bir kez daha Litvanya ile karşılaştı ve salondan 95-84 galip ayrılarak rakibini aynı şampiyonada ikinci kez yenilgiye uğrattı.
 
Avrupa basketbolunun ekol takımları haline gelen iki ülkenin yolu 2007 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda bir kez daha kesişti. Ev sahibi ülke, 10 sene önce iki takımın arasındaki ilk resmi maçta olduğu gibi yine İspanya’ydı. Şampiyonanın ilk günü karşılaşan iki ülkenin müsabakasında Litvanya 86-69 galip geldi.
 
İki sene sonra Polonya’nın ev sahibi olduğu 2009 FIBA Avrupa Şampiyonası’nın ilk gününde bir kez daha Türkiye ve Litvanya karşı karşıya geldi. Kaptanımız Hidayet Türkoğlu’nun 19 sayı ile oynadığı maçı 84-76 kazandık ve şampiyonaya galibiyetle başladık.
 
İki takım arasındaki son resmi karşılaşma ise 2011 yılında düzenlenen FIBA Avrupa Şampiyonası’nda oynandı. İlk turda A Grubu maçında Litvanya karşısına çıkan, Orhun Ene yönetimindeki Türkiye Milli Takımı, rakibine 75-68 mağlup oldu.