Orenga istifa etmiyor

İspanya’nın turnuvadan erken elenişi sonrası başlayan koç Juan Antonio Orenga’ya yönelik protestolar final gününde de devam ediyor. Orenga’nın ise istifa etmek gibi bir niyeti yok.
14/09/2014 - 16:27
Turnuvanın final gününde Palacio de los Deportes etrafında öğle saatleriyle beraber toplanmaya başlayan İspanyol taraftarlar, aynı Fransa – Sırbistan maçının son bölümündeki gibi, ''Orenga dimisión'' tezahüratlarıyla İspanyol antrenörü görevi bırakmaya davet etti.
 
Çeyrek finaldeki Fransa yenilgisi sonrası, MARCA tarafından yapılan “Orenga görevi bırakmalı mı?” anketine gelen %92.5’luk “Evet” oyuna ve sosyal medyada #OrengaDimision hashtaginin dünya genelinde trend olmasına rağmen, İspanyol antrenör istifa etmeyi düşünmüyor.
 
Kendi durumunu, futboldaki mevkidaşı Vicente Del Bosque’ye benzeten Orenga, şu ifadeleri kullandı;
 
“İstifayı değil, sadece Fransa maçını nasıl kaybettiğimizi düşünüyorum. Çünkü şu anda analiz yapma, sorunu bulma zamanı. Vicente Del Bosque için yapılan anketleri de hatırlıyorum.  Benzer yüzdelerle onun da gitmesi istenmişti. Benim halkım günah keçisi aramayı sever.
 
“Bu konuda bakış açısı değişmeli. Herkes şu anda kızgın, sinirli ve benim gitmemi istiyor. Bunu anlayabiliyorum. Ama biz, bir ekip olarak hatalarımızdan ders almalıyız. Mağlubiyetin üzerinden 72 saat geçti ve ben hâlâ oyunumuz dışında bir şeyle ilgilenmiyorum. Yazılanlara açıp bakmadım bile.
 
“Tekrar ediyorum, istifa etmeyeceğim. Karar federasyona ait.”
 
Sırbistan - Fransa maçındaki Juan Antonio Orenga'ya yönelik protestolar

 
 
Federasyon: Suçu Orenga’ya atmak korkaklık olur
İspanya Basketbol Federasyonu başkanı Jose Luis Saez ise Orenga’nın görevine hemen son vermek yerine karşılıklı oturup konuşmayı talep ediyor.
 
“Şu anda Orenga’nın istifasını düşünmüyoruz. Zira bunun sırası değil. Tüm başarısızlığı Orenga’ya yıkmak korkaklık olur. Elenişimizden ötürü antrenörü sorumlu tutmuyorum. Fransa bizi parkede yendi” ifadelerini kullanan Saez, karar için zaman geçmesi gerektiği kanaatinde.
 
İspanyol gazeteci Alejandro Delmas’a göre Saez, karşılıklı anlaşmaya dayanan bir çıkış yolu arıyor. Hatta öyle ki, Orenga görevden ayrıldıktan sonra federasyonun farklı bir departmanında görev alabilir.
 
Hafta başında Orenga’yla bir görüşme yapacağı belirtilen Saez’in, bu buluşma sonrasında salı ya da çarşamba günü milli takımın eski antrenörü Sergio Scariolo’yla masaya oturması bekleniyor. Tarafların anlaşması hâlinde Scariolo, yeniden İspanya Milli Takımı’nın başına geçecek.
 
http://www.pormisbalones.com/files/indignados.jpg
 
 
İspanyol taraftarlar ucuza bilet satıyor
Ülkelerinin en azından son dörde kalacağını düşünerek, yarı final ve final turlarına bilet alan İspanyol taraftarlar, Sırbistan – ABD maçı öncesi Palacio de los Deportes’in çevresinde biletlerini daha ucuz fiyata veriyor.
 
Yarı finaldeki Sırbistan – Fransa maçı için 90 euroluk kategorideki biletleri 40-50 euro aralığından elden çıkaran İspanyol taraftarların büyük bölümü, final maçı biletlerini de satma uğraşında.