Rakip: Avustralya

A Milli Takımımızın Son 16'daki rakibi Avustralya'ya yakından bakış...
07/09/2014 - 17:47
Grubunu 2. Sırada tamamlayarak son 16'ya kalan Millilerin bu turda rakibi Avustralya olacak. Avustralya'yı geçmemiz halinde ise çeyrek finalde rakibimiz Yeni Zelanda-Litvanya maçının galibi olacak. Yarın oynanacak maç öncesinde hem maçla ilgili önemli noktalalardan bahsedelim, hem de Avustralya'yı biraz daha yakından tanıyalım.
 
Avustralya'nın kadrosundaki Nathan Jawai ve Ryan Broekhoff, kariyerlerine Türkiye'de devam ediyorlar. Jawai geçtiğimiz sezon içerisinde yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Galatasaray'da sezonu erken tamamladı. Geçtiğimiz günlerde Sarı-Kırmızılılarla sözleşmesini yenileyen Jawai, Avustralya'nın Baynes dışında uzun pozisyonunda en önemli silahlarından birisi. Beşiktaş'ta oldukça iyi bir çaylak sezonunu geride bırakan Broekhoff ise takımın en verimli oyuncularından birisi olarak göze çarpıyor. Genç oyuncu, yakaladığı üçlük yüzdesi (%61.9) ile takıma önemli skor katkısında bulundu. 
 
Avustralya takımı hakkında elbette bahsedilecek ilk şey sahip oldukları şut yetenekleri. Şu anda grup aşamasının ardından, turnuvanın %51.9 üçlük yüdzesiyle açık ara en isabetli üçlük isabeti bulan takımı. Goulding, Broekhoff, Ingles, Newley, Dellavedova gibi iyi şutörlere sahip olan Avustralya takımı, çizginin gerisinden gününde olduğunda çok tehlikeli olabilen bir takım. 
 
Elbette karşılaştırdığımız zaman Avustralya'nın dış oyunu bize göre çok daha iyi. Özellikle de zaten turnuvanın en yüzdeli üç sayı bulan takımıyla, son 16'ya kalan takımlar arasında en kötü üç sayı yüzdesi bulan takımların başında gelen takımın karşılaşması olacağını hatırlatmak lazım. Avustralya, açık ara, %51 üçlük isabetiyle takım halinde turnuvanın çizgi gerisinden en tehlikeli takımı. Eğer ki akıllı ve sert savunmanız yoksa,sizi gerçekten az ama öz üçlükleriyle yıldırabilirler. O yüzden maçı kazanmak istiyorsak, şutör oyuncularına kesinlikle dikkat etmemiz gerekiyor.
 
Keza guardlarının daha genç ve dinamik olması, onlara 1'e 1 oyunlarda hem savunmada, hem de hücumda avantaj sağlayabilir. Ama burada bizim de oldukça artık tecrübeli ve yaşlı sayabileceğimiz oyun kurucularımızın tecrübeleriyle bir şekilde Avustralya'nın genç, tecrübesiz -özellikle Exum- kısalarına üstünlük sağlamaları beklentimiz.
 
Koçları genellikle kadrodaki derinliği kullanmayı seven birisi. Lemanis'in takımı tam saha baskı yapmayı, koşmayı seven bir takım ve bu yüzden rotasyonda en son oyuncuya kadar gitmek zorunda kalıyorlar. Baktığımız zaman Avustralya'nın kadrosundaki oyuncuların tamamı 11.6+ üzeri dakikalar yakalamış 5 maçın sonunda. Takım Patty Mills'in yokluğunda daha çok içeriden özellikle Baynes üzerinden oynuyor. Her pozisyonda mutlaka hücumda Baynes'ı işin içine katmaya çalışıyorlar.
 
Kilit Eşleşme: Ömer Aşık - Aron Baynes
 
Her iki takım için de maçın gidişatını belirleyecek eşleşme bu olacak. Pota altında şu ana kadar iki oyuncuda takımları adına çok büyük bir silah oldular. Eğer Ömer, Baynes'a karşı her iki alanda üstünlük kurarsa, ki beklentimiz ve temennimiz bu yönde, Türkiye'nın maçı kazanma adına çok önemli bir avantajı olur. Tam tersi olursa, ben açıkçası maçı kazanmamız için o gün biraz şapkadan tavşan çıkartmamız gerekeceğini düşünüyorum.
 
Her iki alanda da Ömer-Baynes eşleşmesi maçın kaderini belirleyecektir. İki takımda bu iki uzun üzerinden maksimum derecede oynamayı istiyor ve seviyor. Ömer kuşkusuz ki Baynes'a göre daha tecrübeli ve daha iyi bir oyuncu. Baynes Popovich'in Spurs'ünde şampiyonluğun bir parçası olsa da çok fazla oynama süresi yoktu. Ömer de çok parlak sezon geçirmese de yine ondan daha fazlaydı rolü ve süresi. 
 
Kesinlikle ilgi çekici, özellikle de NBA insanları için, ve maçın en önemli eşleşmesi olacaktır.
 
Kilit Oyuncu (Türkiye): Emir Preldzic
 
Şu ana kadar Emir'den beklediğimiz katkıyı aldık diyebilirim. Turnuva başlamadan önce birisi bana, Emir'den beklediğin istatistikler ne diye sorsaydı, 10 sayı-5 ribaund-5 asist civarı derdim. Şu anda Emir'İn yakaladığı istatistikler 11.8 sayı, 5 ribaund, 4.2 asist. Aynı zamanda maç başına 13.4 verimlilik puanıyla, Türkiye'nin en verimli oyuncusu. Sayıda 1, ribaundda 2, asistte de yine 1. Sırada. Devşirmenin bir takıma katabileceği versatillik ve katkı ancak bu kadar olabilir. 
 
Avustralya maçında da kesinlikle Türkiye adına kilit oyuncu Emir olacak. Eğer Emir gününde olur, skor üretebilir ve ikili oyunları iyi oynayıp, Ömer'i beslerse, Ömer de iyi gününde olur. Eğer ki Emir turnuvadaki performansını bu maça yansıtırsa, Türkiye'nin maçı kazanmak adına şansı çok yüksek olur.
 
Kilit Oyuncu (Avustralya): Joe Ingles
 
Joe Ingles Avustralya'nın en önemli silahı. Avustralya'nın kazandığı Litvanya maçında çizginin gerisinden 3'te 3'le oynayıp o kritik maçta öne çıkmıştı. Meksika maçını saymazsak, Angola maçında da oynatılmadı, Ingles skorer oyunuyla Avustralya'ya önemli katkıda bulunuyor. Ingles, turnuvanın aynı zamanda en isabetli üçlük bulan oyuncularından da birisi: %62.5 (3. Sırada).
 
Halil Can Pelister