“Yavaş ama tecrübeli”

Avustralyalı gazeteci Paulo Kennedy, ülkesinin Türkiye’yle oynayacağı maç öncesinde 12 Dev Adam’ı analiz etti.
07/09/2014 - 18:58
Yedi seneden fazla süredir FIBA Okyanusya bünyesinde görev yapan, Avustralyalı gazeteci Paulo Kennedy, Türkiye’nin büyük turnuva tecrübesinin ülkesine karşı fark yaratabileceği kanaatinde.
 
“Turnuva başladığından beri; Türkiye hakkında duyduğum, okuduğum her şey ne kadar yaşlı bir takıma sahip oldukları üzerine. Evet, kağıt üzerinde bu doğru olabilir ama herkesin unuttuğu nokta, bu takımın son üç Dünya Kupası’nda tek haneli farklarla biten 12 maç oynadığı. Bunlardan bir tanesi de 2010’da, Sırbistan’a karşı alınan mucizevi galibiyet mesela.
 
“Ne olursa olsun, Türkiye’nin 2010’da gümüş madalyayı kazandığı takımdan sekiz oyuncu şimdi İspanya’da mücadele ediyor. Avustralya böyle bir geçmişe, tecrübeye sahip değil. Türkiye maçı istediği gibi yavaş tempoda götürebilirse son periyotta Avustralya’ya oranla çok daha avantajlı.
 
“Yeni Zelanda maçının ilk yarısı, Türkiye’nin yüksek tempo oyuna karşı ne kadar zorlandığını gösterdi. Avustralya’nın buna benzer bir oyun planıyla sahaya çıkmasını bekleyebiliriz. Newley, Broekhoff ve Ingles gibi isimlerin pas kanallarında risksiz tercihlerle, oyunu yüksek tempoda tutmaları şart. Lemanis, gruptaki son maçta oyuncularını dinlendirerek bir risk aldı; bunun tempoyu yükseltmede bir getirisi olabilir.
 
“Kerem Tunçeri ve Ender Arslan güvenilir oyun kurucular.  Ancak Avustralya aynı zamanda Litvanya maçının ilk yarısındaki gibi, rakip uzunları kontrol altına alacak bir çaba göstermek zorunda. Hücumda da Aron Baynes’in tepe oyunu, back-door cut’lar önemli. Türkiye yarı saha savunmasında çok organize bir takım, bu sebeple kolay olmayacak.”
 
Avustralya ‘şike’ iddialarını kabul etmiyor
D Grubu’ndaki son maçında, Angola’ya karşı yedek ağırlıklı bir takımla parkeye çıkan Avustralya, üçüncü periyodun ortalarında 15 sayı önde olduğu maçı kaybetti.
 
Koç Andrej Lemanis’in, son 16 garantilendikten sonra takımını dinlendirmesi, Avustralya’nın yarı final öncesinde ABD’ye eşleşmek istememesiyle bağdaştırılıyor. Zira Avustralya, gruptan üçüncü sırada çıkarsa; son 16 tablosunun diğer bölümünde yer alacak ve ABD’yle en erken yarı finalde karşılaşabilecek.
 
Slovenya’nın yıldızı Zoran Dragic de, kişisel Twitter hesabından konuya ilişkin, “Basketbol güzel bir oyun. Ve bu güzel oyunda şikeye yer yok. FIBA’nın Avustralya – Angola maçını incelemeli” gibi gerilimi iyice tırmandıran bir açıklama yaptı.
 
Ancak Lemanis, şike iddialarını reddediyor;
 
“Biz, Avustralyalılar, her zaman adil şekilde mücadele ederiz. Spekülasyonlar her zaman olacaktır. İnsanların düşüncelerini kontrol edemem.
 
“Kaybetmek kimin hoşuna gider ki? Ek olarak, bu mağlubiyet bize üçüncü sırayı da garanti etmedi. Şike iddialarını anlamlandıramıyorum.”
 
Slovenya’nın aldığı galibiyet sonrası D Grubunu üçüncü tamamlayan Avustralya, çeyrek final için bugün 21:00’de Türkiye’yle karşılaşacak.