Zorlu, Altın Değerinde Galibiyet

12 Dev Adam'ın zorlanarak kazandığı Finlandiya maçının analizi...
04/09/2014 - 01:55
Finlandiya maçından kuralar çekildiğinden beri çok korkuyordum. Özellikle de maç gününe girilirken Finlandiya için bu maçın ölüm-kalım maçı olmasıyla birlikte daha da korkmaya başladım. 1. Nedeni, turnuvada oynadığımız biraz aldatıcı oyun. 40 dakikanın 20 dakikası öyle bir oynuyoruz ki, insanın çok ümitlenesi geliyor. Her iki alanda da inanılmaz akıcı oluyoruz. Ancak bazen öyle kötü oynuyoruz ki, insanın televizyonu kapatası geliyor.
 
Oyun içerisindeki istikrarımız oldukça kötü. Hücumda genellikle zaten iyi bir takım değiliz ama bazen o kadar çok tıkanıyoruz ki, inanılır gibi değil. Artık her yazıda oyun kurucu probleminden bahsetmekten bıktım. Ama bununda dışında daha kötüsü oyun içerisindeki savunmada olan eforumuzun düşmesi. Takımın yaşlı oyuncularının özellikle dizlerinin ağrıdığı ve tembellikten savunmada oynadıkları sürede full efor koyamadıklarını görüyoruz. Nitekim böyle olunca bir türlü dengeyi sağlayamıyoruz, ne hücumda ne de savunmada.
 
2. Neden ise elbette Finlandiya'nın neredeyse 8000 kişilik olan taraftar topluluğu. Haklarını vermek lazım, çok iyi atmosfer yarattılar şu ana kadar. Maçları izlerken kameranın sallandığını görüyorsanız, buna sebep olanlar Finlandiya taraftarları. Tabii bizim de seyircilerimize teşekkür etmemiz lazım, gittikçe kalabalıklaşıyoruz ama elbette bir Finlandiya değiliz, zaten hiçbir takım olamaz. Ev sahibi İspanya'yla herhalde yarışırlar anca atmosfer konusunda!
 
Maça çok kötü başladık. Dış atışlarını çok isabetli atan Finlandiya'yı ve özellikle de takımın her şeyi Petteri Koponen'i durduramadık. Farkın oluşmasıyla birlikte morallerde bir hayli düştü ve Finlandiya seyircisinin de desteğiyle oyunun her iki alanını da domine ederek 27-41 önde tamamladı. Ancak üçüncü periyot ve devamında yaptığımız baskılı savunma ve hücumda da maç boyunca iyi olan Ömer'i maksimumunda kullanmaya devam etmemiz, "sonunda" bulduğumuz birkaç dış atışla maça ortak olduk. Son periyotta da iyi oyunumuzu devam ettirdik, ilk yarıya göre. Cenk ilk denemesinde başarılı olamasa da, en kritik anda Emir'in oldukça iyi asistinde üçlüğü yolladı ve maç uzatmaya gitti. Uzatmada özellikle faul problemi yaşayan oyuncularının yanı sıra oyuncularının da yorulmasıyla, millilerimiz çıkışta olan performanslarını sürdürdüler. 
 
Bence geri dönüşte üç önemli oyuncu vardı: Cedi Osman, Emir Preldzic ve Ömer Aşık. Cedi, kenardan özellikle de müthiş bir enerji getirdi ve rakibin en önemli oyuncusu Koponen'i müthiş savundu. Emir ise beklediğimiz versatilliğini kağıda döktü ve zaten maç sonu istatistiğine bakarsanız, 13 sayı-8 ribaund-5 asist gibi bir istatistik karşımıza çıkıyor. Daha da çok sevindirici tarafı, sadece 1 top kaybı yapması, buna karşın 5 asistin yanında 3 de top çalması oldu. 
 
Ömer Aşık'a bir parantez açmak istiyorum. Bu takımda en üst seviyede oynayan, en çok para kazanan (senede 14 milyon $) ve geçen sezon baktığımız zaman takımda en çok maç oynayan oyunculardan biri olan Ömer Aşık'tan bahsediyoruz. Sahada en çok eforu o koyuyor, en çok o mücadele ediyor. Bir Türk basketbolsever olarak ona teşekkürü borç bilirim.
 
Gruptan çıkma şansımıza değinecek olursak, eğer ki Dominik Cumhuriyeti'ni yarın yenersek, grubu ABD'nin arkasında 2. Sırada tamamlayıp gruptan çıkacağız. Eğer yenilirsek, 3'lü averaj sonucunda elenme ihtimalimiz var. Ukrayna bir imkansızı başarıp ABD'yi yenmezse, millilerin durumu 16:30'da oynanacak olan Finlandiya-Yeni Zelanda maçıyla belli olacak. Finlandiya'nın galibiyeti halinde Milli takımımızın Dominik maçını kazanması gerekiyor. Yeni Zelanda kazanırsa, Dominik'e yenilsek dahi gruptan 4. Olarak çıkacağız. 
 
Yarın Dominik maçı da kesinlikle kolay bir maç değil. Özellikle de eski Harlem üyesi koçları Orlando Antigua'nın oynattığı basketbolu çok beğeniyorum ve bence kendisi turnuvanın en iyi koçlarından birisi. Kadrodaki oyunculara baktığımız zaman NBA'de oynayan Francisco Garcia -takımın lideri- ile birlikte ACB'de oynayan James Feldeine, çok iyi turnuva geçiren tecrübeli oyuncuları Edward Santana ve elbette uzunları Eloy Vargas'a dikkat etmekte fayda var. 12 Dev Adam'a Dominik maçında başarılar, umarım maçı kazanarak şansımızı diğer maçların sonuçlarına bırakmayız. 
 
Halil Can Pelister